top of page

Ahşap ve iç mekan sağlığı ve konforu

Araştırmalar, binalarımıza ahşap ve diğer doğal malzemeleri dahil etmenin, stresi azaltabileceğini ve sağlığa katkıda bulunabileceğini gösteriyor. Açıkta kalan ahşap ve diğer doğal malzemeler aracılığıyla iç mekana doğanın getirilmesi sağlığımız üzerinde olumlu bir etki yaratabilir.

Cesur ifadeli ahşap yapılar, biyofilik tasarımda büyük bir rol oynayabilir - yapı endüstrisinde doğaya ve doğal malzemelere bağlanabilirliği artırmak için kullanılan bir konsept. Çatılar, duvarlar ve zeminler inşa etmek için açıkta kalan masif kerestenin kapsamlı kullanımı, estetik, yapısal ve çevresel faydalar sunarken tam da bunu yapmaya yardımcı olabilir. Benzer şekilde, ahşap kaplamaların, armatürlerin ve mobilyaların eklenmesi de olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Yapısal kereste bir binanın içinde açığa çıktığında veya ahşap tavanlarda, mobilyalarda veya demirbaşlarda kullanıldığında sağlıklı bir iç mekan ortamına katkıda bulunabilir. Ahşabın doğal sıcaklığına ve kendine özgü organik özelliklerine ek olarak, termal faydalar ve iç nem ve nem üzerinde dengeleyici bir etki sağlayabilir. Ahşap gözenekli olduğu için nem seviyeleri çok yüksek olduğunda nemi emer ve nem seviyeleri çok düşük olduğunda havaya nem bırakır. Ahşabın nispeten düşük ısı iletkenliği, çelik, beton ve duvarcılık gibi diğer yapı malzemelerine göre dokunulduğunda daha sıcak hissettirdiği anlamına gelir.


39 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page